Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

"SP1" Prewash Pre-Wash Car Shampoo 100ml

Pre-wash
6,18€ 12,35€
Contents: 100mlUnit price (61,80€ / l)
incl. 20 % VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
6 in stock

— Hurry up while stocks last, delivery time 1-4 days

Schnellbestellung 5 Varianten
INNOVACAR"SP1" Prewash Pre-Wash Car Shampoo 1000ml
In stock (3 units)
SKU D1-INC-79280
9,96€ 19,92€
Contents: 1000mlUnit price (9,96€ / l)
INNOVACAR"SP1" Prewash Pre-Wash Car Shampoo 2x 1000 mL
In stock (1 unit)
SKU D1-INC-79280_2
19,93€ 37,69€
Contents: 2000mlUnit price (9,97€ / l)
INNOVACAR"SP1" Prewash Pre-Wash Car Shampoo 4x 1000 ml
SKU D1-INC-79280_4
39,84€ 75,38€
Contents: 4000mlUnit price (9,96€ / l)
Ausverkauft
INNOVACAR"SP1" Prewash Pre-Wash Car Shampoo 4.54 liters
SKU D1-INC-79281
35,34€ 70,67€
Contents: 4540mlUnit price (7,78€ / l)
Ausverkauft
INNOVACAR"SP1" Prewash Pre-Wash Car Shampoo 100ml
Low stock (6 units)
SKU D1-INC-79279
6,18€ 12,35€
Contents: 100mlUnit price (61,80€ / l)

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, DPD or your national postal service
🚀 Delivery time 1-4 days
💬 Car care expert customer service

Prices include the VAT of your country.

Effective Pre-Wash Shampoo for Thorough Car Care

The INNOVACAR "SP1" Prewash is a powerful pre-wash shampoo that effectively removes dirt, grease, and insect residues. It protects sensitive surfaces such as paint, glass, and plastic and is versatile – ideal for foam sprayers or hand washing. Perfect for thorough car care!

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to your country with FedEx, DPD or your national postal service, delivery time 1-4 days. Prices include the VAT of your country.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

INNOVACAR "SP1" Prewash — a pre-wash that actually does the heavy lifting

INNOVACAR "SP1" Prewash is a quality pre-wash shampoo designed to strip dirt, grease and road grime before the contact wash even starts. The formula pairs serious cleaning power with a gentle touch that looks after the paint, plastics and other surfaces on your car. The ideal first step towards a flawless wash!

  • Strong cleaning power: Cuts through grease, bug splatter and stubborn road grime.
  • Gentle on surfaces: Safe on paint, glass and plastic, and leaves no residue behind.
  • Versatile: Use it in a foam cannon, a pump sprayer or by hand.

Why INNOVACAR "SP1" Prewash belongs in your wash routine

SP1 Prewash is more than your average pre-wash – it's built to earn its keep right at the first stage. The concentrated, hard-hitting formula loosens even the most stubborn dirt before it can attack delicate surfaces. Whether you wash your car every week or need to shift the grime from a car that's been sitting for ages, this product gets your detail off on the right foot. Using it is quick and simple: dilute it with water and apply it with a foam cannon or pump sprayer. Within a few minutes the foam loosens the dirt, which then rinses off with no effort. That cuts the risk of dragging leftover grit across the paint and putting scratches in during the wash.

How to use INNOVACAR "SP1" Prewash

SP1 Prewash adapts to the way you like to work. Put it in a foam cannon to lay down a thick blanket of foam that wraps around the dirt and breaks it down. No special kit? A simple pump sprayer or a plain hand wash works too. The dilution ratio is another plus: you can dial in the strength to how dirty the car is, so it works for everyday washes just as well as for a deep clean after a long road trip. And because a little goes a long way, SP1 Prewash is very economical to use.

The result: a proper clean with INNOVACAR "SP1" Prewash

INNOVACAR SP1 Prewash gets you a first-class clean you can see. Whether you're about to apply paint protection or just want the car gleaming again, pre-washing with this product means your car is properly prepped. On top of that, SP1 Prewash is especially kind to paint and leaves no residue on glass, plastic or metal.

Not sure about INNOVACAR "SP1" Prewash Pre-Wash Car Shampoo? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for INNOVACAR "SP1" Prewash Pre-Wash Car Shampoo

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Material composition

Caprylyl/Capryl Glucoside, Ethanolamine, Potassium Hydroxide, and 2-(2-Butoxyethoxy)acetic acid


Danger

Corrosive

Corrosive

Hazard statements

Causes severe skin burns and eye damage.H314

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Read carefully and follow all instructions.P103
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF SWALLOWED: Rinse mouth. Do NOT induce vomiting.P301+P330+P331
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor. Do NOT induce vomiting.P301+P310+P331
Store locked up.P405
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about INNOVACAR

Innovative Reinigungstechnologien für dein Fahrzeug

Innovacar setzt auf fortschrittliche Reinigungstechnologien, darunter die weltweit einzigartige Linie von enzymatischen Reinigern. Diese Produkte nutzen Enzyme, um organische Verschmutzungen effektiv zu entfernen, ohne die Oberflächen deines Fahrzeugs zu beschädigen. Dies gewährleistet eine gründliche Reinigung und trägt zur Langlebigkeit deines Fahrzeugs bei.

Tenside pflanzlichen Ursprungs

Viele Innovacar-Reiniger arbeiten mit Tensiden pflanzlichen Ursprungs.

Hergestellt in Italien: Qualität und Tradition

Alle Reinigungsmittel von Innovacar werden direkt in Italien produziert. Dies garantiert nicht nur höchste Qualitätsstandards, sondern auch die Einhaltung traditioneller Herstellungsverfahren. Mit Innovacar entscheidest du dich für Produkte, die mit Leidenschaft und Expertise entwickelt wurden.

Contact

FRA BER S.R.L.
Corso Vercelli 57, 20144 Milano, Italien

+39 0363 905287

innovacar.it

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    100ml
  • Artikelnummer
    D1-INC-79279
  • Herstellernummer
    79279
  • Gewicht
    100 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • DPD

Your order reaches you in 1-4 days with FedEx, DPD or your national postal service. Prices include the VAT of your country. Questions about shipping?

INNOVACAR auf Detailing1 kaufen